A cikk az Arcanum Adatbázisának felhasználásával készült
Ebben a sorozatban olyan szobrok, emlékművek nyomába eredünk, melyek valaha a Városliget díszei voltak, ám ma már bottal üthetjük nyomukat. Néhányat máshová helyeztek, néhány megsemmisült vagy eltűnt, és vannak olyanok is, melyeket valamilyen ok miatt elbontottak és ma valahol várják sorsuk jobbra fordulását.
KÖZLEKEDÉSI SZOBORPANTEON
A II. világháború alatt a Városligetet ért 1944. júliusi és szeptemberi bombatámadások következtében a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum mintegy 35%-a elpusztult. A múzeumban keletkezett károk kijavítása és a múzeum újra nyitása elhúzódott, erre csak jó húsz évvel a háború befejezése után, 1966 áprilisában került sor. A Múzeum vezetése már az újjáépítés tervezésekor elhatározta, hogy az újra nyitás után, ahogy erre lehetősége nyílik, szobrot állíttat a magyar közlekedés legnagyobb műszaki alkotóinak. Tervük az volt, hogy a múzeum előtt húzódó Városligeti körúton egy nyolc szoborból álló szoborpanteont létesítenek, ahová terveik szerint Clark Ádám, Jedlik Ányos, Csonka János, Schwarz Dávid, Vásárhelyi Pál, Martin Lajos, Zelovich Kornél és Kandó Kálmán szobrai kerülnek majd.
Clark Ádám szobrát halálának 100. évfordulója alkalmából már az újra nyitás évében, 1966-ban felállították, míg a szoborpanteon átadására és a többi szobor felavatására két évvel később, 1968. április 20-án került sor. Ezzel egy időben a nyolc nagy alkotó életművét bemutató emlékkiállítás is nyílt a múzeumban.
A magyar közlekedés műszaki alkotói szoborpanteonjának leleplezése a
Közlekedési Múzeum előtt 1968. április 20-án. Középen Dr. Csanádi György, az MTA tagja, közlekedés- és postaügyi miniszter (forrás: Közlekedéstudományi Szemle, 1968 augusztus)
A szoborpanteon "tagjai":
Felhasznált irodalom:
1. Liber Endre: Budapest szobrai és emléktáblái. Budapest, 1934.
2. Medvei Lajos: Vezető Budapest szobrainak megtekintéséhez. Budapest, 1939.
3. Budapest szobrai. Szerkesztette: Gádor Endre. Budapest, 1955, Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata
4. Budapest köztéri szobrai 1692-1945. Szerkesztette: Szöllőssy Ágnes, Szilágyi András, Hadházy Levente. Budapest, 1987, Budapest Galéria
5. Rajna György: Budapest köztéri szobrainak katalógusa. Budapest, 1989, Budapesti Városvédő Egyesület
6. Prohászka László: Szoborsorsok. Budapest, 1994, Kornétás Kiadó
7. Budapest köztéri szobrai és emléktáblái 1985-1998. Szerkesztette: Szöllőssy Ágnes és Boros Géza. Budapest, 1998. Budapest Galéria
Ligetfalvi György