Az összeállítás az Arcanum Adatbázisának felhasználásával készült
MÚZSÁK
Kalliope, Klio, Erato és Thalia mészkő szobrai, melyeket az osztrák Fritz Berringer és Franz Vogel készített, az 1811-ben épült Pesti Német Színház homlokzatát díszítették. A színházat 1847-es leégését követően lebontották, majd a szobrok egy Stefánia úti villába kerültek. Innen vásárolta ki 1911-ben a négy szobrot a mai Millennium Háza épületében működő Fővárosi Múzeum. 1944-ben, a Városligetet ért bombatámadás során komoly sérüléseket szenvedtek. Sorsukról annyit tudni, hogy megrongálódva még egy ideig a Múzeum előtt álltak, vélhetően 1958-ban az épület átalakítása során bontották le őket.
Múzsa szobrok a Fővárosi Múzeum előtt, 1936
|
|
|
|
|
|
OROSZLÁNOK
Fessler Leó (1840-1893) szobrászművész oroszlánokat ábrázoló szobrait eredetileg a Várbazárban állították fel 1878-ban. A mészkőből készült szobrok nem bírták az időjárás viszontagságait, ezért bronzöntvényre cserélték őket (a II. Világháborúban megsemmisültek).
A kő oroszlánokat egy ideig Steiner Ármin és Ferenc „ércárúgyáros” gyárának udvarán őrizték.
1912-ben a „Császári és Királyi Magyarországi Udvarnagyi Hivatal”, mely hivatalosan őrzője volt a szobroknak, felajánlotta az oroszlánokat a fővárosnak. A felajánlást a város elfogadta, és úgy döntött, „hogy a művészi beccsel bíró régiségek megfelelően restaurálva, a Városligetben, a fővárosi múzeumnak (ma Millennium Háza) a Gerbeaud-pavilon felé néző főhomlokzata elé, a lépcsőzet pilléreire állíttassanak fel.” A szobrok restaurálására Maróti Géza szobrászművészt kérték fel.
Horváth Henrik, a Fővárosi Múzeum igazgatója az egyik oroszlán szobron
A Városliget bombázása során mindkét oroszlán szobor megsemmisült.
Az egyik múzsa - Erato - és az egyik oroszlán télen, a Fővárosi Múzeum előtt